דפוס דיגיטלי או אופסט? ומה ההבדל?

אחת מאבני הדרך החשובות ביותר בעולם הדפוס הייתה מהפכת הדפוס של יוהאן גוטנברג בגרמניה בסביבות המאה ה-15. יוהאן גוטרברג שהיה צורף המציא את השיטה שבה יוצרים גלופת מתכת של אותיות בודדות שניתן להטביע על נייר וכך נעשה הדפוס לאחת ההמצאות החשובות ביותר באלף הקודם.

מאז זרם הרבה דיו בעולם הדפוס. שיטות הדפסה ומכונות חדשות צצות מכל עבר. מה שמאפשר לנו לבחור בשיטה בה נדפיס. איך בוחרים? מה מדפיסים באיזו שיטה? ומה יעלה לי הכי פחות?

במאמר זה נסקור את שתי שיטות הדפוס הנפוצות  למוצרי הדפוס הפשוטים שאנחנו מכירים: כרטיסי ביקור, חוברות, פליירים.

אופסט: כמויות גדולות מאוד

דפוס אופסט (Offset) – טכניקת הדפוס הנפוצה. תמונת הדיו מועברת מהפלטה (לוח) עליה הוקרן הדף שעומד להיות מודפס לבלנקט (גליל גומי) ומשם לנייר המודפס. הפלטה קולטת דיו מגלילי הדיו רק באיזורים עליהם מוקרנת התמונה ואילו באיזורים הריקים נקלטת שכבת מים בלבד ששומרת את האיזור הלא מודפס ריק מדיו. טכניקת דפוס זו היא שיטת ההדפסה הנפוצה ביותר בהיקפים מסחריים גדולים עקב איכות הדפסה הגבוהה והיעילות של השיטה.

יתרונות:

 1. כמות מול מחיר: בכמויות גדולות – המחיר משתלם יותר.
 2. דיוק: בגלל יכולת הדיוק – ההדפסה איכותית.
 3. צבעים מיוחדים: ניתן להוסיף צבעי פנטון, מטאליים או זרחניים ולהגיע לתוצאות טובות.

חסרונות:

 1. שינוי מידע הוא הדפסה נוספת ועליה משמעותית במחיר.
 2. גדלים: במכונות הנפוצות ניתן להדפיס עד גודל סטנדרטי של גליון70X100ס"מ.
 3. איטי יותר. בשל תהליך העבודה, סביר להניח שלא תוכלו להדפיס מהיום למחר.
 4. שיטת עבודה מסובכת ומלוכלכת

דיגיטלי – מעכשיו לעכשיו, כמויות קטנות

דפוס דיגיטלי הוא סוג הדפסה חדשני שהתפתח בשנים האחרונות. זוהי שיטת הדפסה ישירה, כלומר מכונת דפוס דיגיטלית מסוגלת להפיק את ההדפסה ישירות מפקודה של המחשב הקורא את הקובץ הגרפי אל הנייר, ללא צורך בשלבי ביניים כמו הקרנת לוחות, סט אפ מכונה וכו'. ההדפסה הדיגיטלית משתלמת ביותר בהדפסה של כמויות קטנות, החל מהדפסת מספר עותקים בודדים ועד לאלפים בודדים.

בהדפסה הדיגיטלית יש יתרון בולט מאוד – מאחר ואין צורך בכל שלבי הקדם דפוס, ניתן לייצר את עבודת הדפוס באופן מיידי, לרוב הלקוח יוכל להגיע עם הקובץ הגרפי שלו ולקבל את עבודת הדפוס המוכנה בפרק זמן קצר מאוד – בין מס' דקות למס' שעות, תלוי בכמות ההדפסה ובדרישות החיתוך, ולכן הדפוס הדיגיטלי מושלם להדפסה של עבודות בהולות ומתאימה לקצב החיים המהיר של עולם העסקים בו לעיתים קרובות נדרשת עבודה זריזה ודחופה.

יתרונות:

 1. אפשרות להדפיס בכמויות קטנות.
 2. מהירות: מזינים קובץ, מגדירים במחשב נייר, ואפשר להדפיס מייד, בלי הכנות מרובות כמו באופסט.
 3. מידע משתנה: ניתן להדפיס מספר יחידות ובכל אחת מידע שונה – המחיר ישאר לפי כמות היחידות המודפסות.
 4. נקיון: אין צורך לשטוף מכונה, לנקות בנפט, להתלכלך בצבע.
 5. גדלים: ניתן להדפיס במגוון גדלים, למשל רולאפים, שלטים גדולים, ביתני תערוכות, מדבקות עיטוף לרכבים ועוד.

חסרונות:

 1.  אין צבעים מיוחדים. אם רוצים צבע כסוף, למשל, צריך להדפיס על נייר כסוף ולעצב בהתאם.

השיטה הדיגיטלית ממשיכה להתקדם ולהתפתח, ובמשך הזמן הפערים ברמת הדיוק שלהן- גם מבחינת רגיסטרציה וגם מבחינת צבעים – מצטמצמת. כדאי להישאר ערים לשינויים.

חברת קופידאטה, בית דפוס דיגיטלי, פועלת מזה 15 שנה. עובדי החברה הינם בעלי וותק, ידע ונסיון עשיר של יותר מ-30 שנה בענף.  אצלנו תמצאו מכונות דיגיטליות מתקדמות  שמדפיסות על מגוון סוגי נייר. כך שלא משנה איזו עבודה אתם מחפשים להדפיס – קטנה או גדולה – אנו בקופידאטא  מסוגלים להתאים את העבודה לסוג ההדפסה המשתלם ביותר עבורכם, ולתת לכם את השירות המהיר והטוב ביותר.

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן